Z vašich príbehov: „Zaujalo ma, že po miniinvazívnom výkone môžem fungovať hneď ďalej“

7393 | 5 min

Bolesť chrbta spôsobená tromi vysunutými bedrovými platničkami uberala pani Stanislave Škriabovej dlhodobo silu a energiu, ktoré jej ako mladej aktívnej žene a mamičke dvoch detí nemohli pri každodennom „kolotoči“ doma aj v práci chýbať. Riešenie malo rýchly spád: špecialisti kliniky EuroPainClinics vykonali úspešné odstránenie všetkých vysunutí naraz, a to počas jedinej, sedemdesiat minút trvajúcej endoskopickej operácie. Vďaka tomu sa pani Stanka zbavila bolesti, ale predovšetkým ušetrila čas, ktorý by bola nútená vynaložiť na ďalšiu liečbu, operácie a dlhú rekonvalescenciu. O svojej skúsenosti rozpráva v našom rozhovore.

Pani Stanislava Škriabová podstúpila viacetážové odstránenie vysunutých medzistavcových
platničiek počas jednej operácie. 

Kedy sa u vás začali bolesti chrbta a s čím si toto spájate?
Bolesť bedrovej časti chrbtice som pociťovala dlhodobo a pravidelnejšie. Asi od novembra 2018 sa k nej pridala bolesť nôh a silné tŕpnutie v nich. Pracujem ako nechtová dizajnérka a svojmu povolaniu sa venujem už jedenásť rokov. Myslím, že príčinou bolestí bolo moje sedavé zamestnanie, zlé držanie tela, ale možno aj preťaženie zo športovania. Venovala som sa behaniu a cvičeniu vo fitnesscentre.

Akú diagnózu vám lekár stanovil? Mali ste aj iné zdravotné ťažkosti?
Mala som problémy len s chrbticou. V mojom prípade išlo o tri vysunuté platničky na bedrových stavcoch L4/5 vpravo, L3/4 vľavo a L5/S1 vľavo.

Takáto diagnóza je veľmi závažná. V čom vás bolesť najviac obmedzovala?
Najväčšie ťažkosti a najhoršiu bolesť som mala pri chôdzi vrátane tŕpnutia nôh. Pri práci som mohla sedieť, čo mi našťastie neprekážalo, takže pracovne som nebola tak obmedzená. Horšie to bolo pri samotnom chodení.

Akou ste prešli najprv liečbou? Priniesla vám úľavu?
Vyskúšala som prakticky všetko. Navštívila som, samozrejme, neurologickú ambulanciu, absolvovala som infúzie. Neurológ ma odporučil na rehabilitáciu, kde sa však bolesť ešte vystupňovala.

Odkiaľ ste sa dozvedeli o EuroPainClinics a prečo ste sa rozhodli ju navštíviť?
O klinike som sa dozvedela od známych a pre návštevu som sa rozhodla preto, že predchádzajúca liečba mi nepomohla a nič nepriniesla. V EuroPainClinics ma zaujalo, že výkony sú miniinvazívne a že prakticky takmer ihneď po výkone môžem ďalej fungovať.

Kto je vaším ošetrujúcim lekárom? Boli ste s prístupom a starostlivosťou na klinike spokojná? Ako prebiehala vaša liečba?
Bola som veľmi spokojná! Mojím lekárom je MUDr. Rapčan, ktorý mi po diagnostike chrbta navrhol a vysvetlil endoskopický zákrok na odstránenie vysunutých platničiek. Celý priebeh bol potom veľmi rýchly. Na ambulantné vyšetrenie som prišla začiatkom januára a koncom mesiaca som mala za sebou operáciu.

Mali ste zo zákroku obavy? Predsa len išlo o tri platničky naraz…
Asi ako každý človek, ktorý má obavy pred operáciou, aj keď som vedela, že sa vykonáva miniinvazívne. Myslela som však hlavne na to, aby mi bolo lepšie! Bola som navyše operovaná len v lokálnej anestézii a analgosedácii a počas operácie bola uvoľnená atmosféra a celý tím so mnou vtipkoval, takže som bola nadmieru spokojná.

Ako ste sa cítili bezprostredne po operácii a ako prebiehalo vaše zotavenie?
Kvôli anestézii som sa cítila mierne „omámená“, ale mohla som potom odísť hneď domov, takže to som bola rada. Hneď po výkone som pociťovala, že prestalo tŕpnutie v nohách. Po operácii som tiež dostala brožúrku Sprievodca pacienta po endoskopickom zákroku, kde sú odporúčania k pohybovému a pooperačnému režimu, a podľa nej som sa počas rekonvalescencie riadila. Doma som zostala štyri týždne.

Paní Stanislava pracuje ako nechtová dizajnérka.

Ako sa cítite dnes, takmer tri mesiace po zákroku? Ste naďalej v kontakte s klinikou?
Cítim sa oveľa lepšie, nepociťujem prakticky žiadne bolesti a vrátila som sa tiež už do práce. Aktívne cvičím cviky podľa Sprievodcu pacienta a s klinikou stále komunikujeme. Rada by som pokračovala aj v cvičení podľa SM systému.

 Na čo sa teraz najviac tešíte, keď sa váš zdravotný stav po operácii zlepšil?
Predovšetkým sa teším na chvíle strávené s rodinou a spoločné aktivity, ktorým sme sa kvôli mojej bolesti chrbta a problémom pri chôdzi nemohli venovať. Všetci radi chodíme na prechádzky do lesa, kamkoľvek do prírody.

Odporučili by ste kliniku z vašej osobnej skúsenosti pacientom ďalej? A prečo?
Určite áno, pretože mi tu pomohli navrátiť sa k normálnemu životu. A navyše sa niet čoho obávať.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa zdravia a veľa spokojnosti v osobnom i pracovnom živote!

Video: Príbeh pacienta

Vyplniť formulár E-konzultácie